Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczne narzędzie rehabilitacyjne zapewniające komfort osobie unieruchomionej w łóżku i mające znaczny wpływ na poprawę stanu jej zdrowia. Kiedy warto zdecydować się na taki materac i jakie korzyści to ze sobą niesie?

Zalety materacy przeciwodleżynowych

Materace przeciwodleżynowe wykorzystywane są w sytuacjach, gdy chory jest unieruchomiony w łóżku przy ograniczonych możliwościach poruszania się. Niemożność zmiany pozycji przez długi czas skutkuje powstawaniem bolesnych i niebezpiecznych odleżyn – czyli ran, które tworzą się na skutek nadmiernego ucisku i niedotlenienia tkanek. Proces powstawania odleżyny rozpoczyna się od zaczerwienienia. Po pewnym czasie w tym samym miejscu pojawia się pęcherz, który może pęknąć, tworząc otwartą ranę. Osoby całkowicie sprawne bronią się przed odleżynami w naturalny sposób, obracając się, gdy dotychczasowa pozycja przestaje być dla nich komfortowa. Osoby niepełnosprawne i sparaliżowane, które nie mają takiej możliwości, są jednak w dużym stopniu narażone na powstawanie tych ran.

By temu zapobiec, należy układać chorego w innej pozycji przynajmniej raz na 4 godziny. Niestety, z różnych powodów nie zawsze jesteśmy w stanie o to zadbać. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu są materace antyodleżynowe, które chronią przyciśnięte do materiału tkanki przed nadmierną presją i niedotlenieniem. Zbudowane są one ze specjalistycznie zaprojektowanych komór, które pod wpływem obciążenia pompy zewnętrznej przemieszczają się pod leżącą osobą. Dzięki zastosowanej technologii działanie materaca pobudza naczynia włosowate oraz procesy metaboliczne komórek skórnych. Tkanki poddawane są więc konsekwentnej stymulacji, co zapobiega rozwojowi martwicy. Umożliwia to również konsekwentną stymulację krążenia krwi oraz redukcję nieustannego nacisku na te same miejsca na ciele chorego. Tkanki otrzymują też wystarczający dostęp do tlenu.

Oprócz tego materace przeciwodleżynowe pełnią także szereg innych funkcji, wśród których wymienić można utrzymanie optymalnej temperatury ciała osoby leżącej czy zmniejszenie dyskomfortu tych chorych, którzy odczuwają ból wynikający z nadmiernej presji na określone części ciała. Zastosowanie materacy pozwala też na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności skóry leżącego, co zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów w zapoconych miejscach.

Materac przeciwodleżynowy to niestety spory wydatek – mamy jednak możliwość uzyskania dofinansowania NFZ na jego zakup. Wysokość dotacji to 70% z limitu 400 zł. Jeżeli więc zamierzamy kupić materac standardowy, zazwyczaj zapłacimy jedynie ok. 100 złotych.

Materac jako zabezpieczenie antyodleżynowe