Opieka nad osobami niepełnosprawnymi, po udarze, czy też osobami starszymi z różnego rodzaju dysfunkcjami układu ruchu, to ciężka praca. O ile okazjonalna pomoc podczas wstawania, czy zmiany pozycji podopiecznego nie jest wycieńczająca, to codzienne zajmowanie się chorymi wymaga użycia dużego wysiłku fizycznego. Ponadto przysparza to sporo stresu i dyskomfortu zarówno choremu, jak i opiekunowi. Jako specjalistyczny sklep medyczny, mający bogatą ofertę sprzętu rehabilitacyjnego również na wynajem, chcielibyśmy przybliżyć wam działanie oraz znaczenie podnośników dla niepełnosprawnych.

Podnośnik dla niepełnosprawnych – jak to działa?

Podstawową rolą podnośników jest unoszenie i transport osób niepełnosprawnych, starszych lub pacjentów z ograniczeniami ruchowymi. Mogą być one stosowane nie tylko w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych, ale również w domach i mieszkaniach nawet tych, o niewielkiej powierzchni. Podnośniki umożliwiają przemieszczanie osoby chorej pomiędzy łóżkiem, wózkiem inwalidzkim, toaletą, wanną, samochodem, a także podnoszenie pacjentów z poziomu podłogi. Urządzenie jest niezwykle funkcjonalne i łatwe w obsłudze, gdyż działa automatycznie i sterowane jest zaledwie dwoma przyciskami na pilocie. Podnośnik zbudowany jest z ruchomej ramy jezdnej, podnośników, podstawy z kółkami wyposażonymi w blokadę, nosidło, napęd elektryczny oraz panel sterowania, a zasilany jest za pomocą akumulatorów. Taka konstrukcja umożliwia łatwy montaż, demontaż i przechowywanie podnośnika, sterowanie nim, pełną mobilność, niezawodność, a tym samym bezpieczny transfer pacjentów. Dzięki blokadzie kół mamy również pewność, że sprzęt nie będzie przesuwał się w trakcie podnoszenia chorego oraz pozostanie stabilny niezależnie od rodzaju podłoża. Na rynku można spotkać różnego typu podnośniki dostosowane budową do ciężaru przenoszonej osoby. W zależności od rodzaju dysfunkcji użytkownika urządzenia oraz celu, w jakim będzie ono stosowane, można doposażyć je w specjalistyczne nosidła np. ze stabilizacją głowy lub separatorem nóg.

Czy warto korzystać z podnośników dla niepełnosprawnych?

Z naszej obserwacji wynika, że nie tylko warto, ale należy korzystać z podnośników dla niepełnosprawnych. Stanowią one bowiem ogromne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych, starszych i chorych, co znacznie poprawia ich komfort życia oraz kondycję psychiczną. Podnośniki dla niepełnosprawnych zmniejszają także ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u opiekunów. Bóle pleców, stawów, a nawet przeciążenie kręgosłupa i urazy mechaniczne kręgów, to częste dolegliwości osób czynnie pracujących z osobami wymagającymi stałej pomocy w najprostszych czynnościach. Podnośniki minimalizują występowanie tych objawów do zera, co oznacza, że korzystanie z nich zapewnia obustronne korzyści i dużą wygodę.

Rola i znaczenie podnośników dla niepełnosprawnych