Odpowiednio dobrane do pacjenta łóżko rehabilitacyjne jest niezwykle ważne, ponieważ może ono zdecydowanie ułatwić opiekę nad nim albo ją utrudnić. Chcąc wybrać optymalne łóżko dla chorego, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego kondycją i stanem zdrowia. Na rynku dostępne są różne rodzaje łóżek rehabilitacyjnych: regulowane manualnie lub elektrycznie. Do niedawna łóżka regulowane manualnie były najpopularniejsze, głównie ze względu na ich atrakcyjną cenę, jednak ostatnio ta tendencja się zmienia i coraz częściej wybierane są elektryczne łóżka rehabilitacyjne. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim komfortowi, jaki zapewniają zarówno choremu, jak i jego opiekunom.

Jakie są zalety elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych?

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne mają wiele zalet:

1. Komfort

Są wygodne i dla pacjenta, i dla opiekuna, ponieważ ich regulacja nie wymaga od niego praktycznie żadnego wysiłku fizycznego. Jeżeli chory jest w słabym stanie i nie współpracuje z opiekunem podczas zmian pozycji, to wybór łóżka elektrycznego jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu wszelkie zmiany mogą być przeprowadzane sprawnie i bez wkładania w nie siły fizycznej. Elektryczna regulacja tych łóżek sprawdza się również wtedy, kiedy pacjent sporo waży, więc manualna obsługa jego łóżka nastręcza wielu trudności.

2. Łatwa obsługa

System sterowania rehabilitacyjnych łóżek elektrycznych jest intuicyjny. Wystarczy zapoznać się z kilkoma przyciskami, aby sprawnie i bez wysiłku móc dowolnie zmienić ułożenie ruchomych części łóżka.

3. Wiele możliwości dopasowania łóżka do potrzeb pacjenta

Rehabilitacyjne łóżka elektryczne dają wiele możliwości dopasowania go do wymagań pacjenta. Można zmieniać w nich: wysokość łóżka, kąt nachylenia siedziska, oparcia, zagłówka oraz podnóżka. W niektórych modelach można również ustawiać je w tzw. pozycji drenażowej, pozycji Trendelenburga (głowa ułożona poniżej poziomu ciała) i anty-Trendelenburga (stopy ułożone poniżej poziomu tułowia). Jest to niezwykle ważne, jeżeli chory ma problemy z oddychaniem lub krążeniem krwi. U pacjentów, którzy cały czas muszą leżeć, płuca są szczególnie narażone na powstawanie częstych zapaleń płuc, ponieważ uniemożliwione jest skuteczne odkrztuszanie, a w płucach gromadzi się duża ilość wydzieliny.

4. Funkcja pilota

Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy są zdolni do samodzielnej obsługi łóżka. Dzięki pilotowi mogą sami decydować o ułożeniu swojego ciała, co daje im poczucie niezależności i pozytywnie wpływa na ich samopoczucie.

5. Bezpieczeństwo

Elektryczne łóżka rehabilitacyjne muszą być cały czas podłączone do prądu, jednak są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Mają bowiem wbudowany adapter zmniejszający napięcie prądu.

Zalety elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych