Jeśli w związku z chorobą lub kontuzją musimy zaopatrzyć siebie albo bliską nam osobę w specjalistyczny sprzęt medyczny, to zaczynamy rozważać różne możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z możliwości wypożyczenia, za którą przemawiają różne powody.

Jaki sprzęt można wypożyczyć?

W wypożyczalni sprzętu medycznego lub w sklepie, który oferuje takie rozwiązanie, nie powinniśmy szukać urządzeń czy przedmiotów przeznaczonych do użytku osobistego. Z oferty wypożyczalni skorzystamy, gdy potrzebujemy sprzętu bądź aparatury nadających się do wielokrotnego użytku przez różne osoby. W grupie takich sprzętów znajdą się przede wszystkim łóżka pielęgnacyjno-rehabilitacyjne, do których już samodzielnie dokupujemy odpowiednie materace (istnieje możliwość dofinansowania z NFZ). W ten sposób można też nabyć tak zaawansowane urządzenia, jak koncentratory tlenu oraz podnośniki pacjenta. Podobnie dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie wózków inwalidzkich ręcznych. Wysokiej klasy sprzęt trafi do naszego domu na tak długo, jak będzie to konieczne, gdyż czas wynajmu można przedłużyć w zależności od potrzeb.

Dlaczego warto wypożyczyć sprzęt medyczny?

Decyzja o zakupie bądź wypożyczeniu profesjonalnego sprzętu medycznego uzależniona jest zazwyczaj od kilku czynników. Przede wszystkim należy brać pod uwagę medyczne prognozy tego, jak szybko pacjent powróci do zdrowia czy sprawności, a więc stanu, gdy nie będzie potrzebował wsparcia specjalistycznego sprzętu. W przypadku pacjentów dotkniętych przejściowymi schorzeniami lub krótkotrwałym unieruchomieniem na skutek kontuzji lub innego incydentu dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie ze sprzętu wypożyczonego. Po okresie wypożyczenia nie stajemy przed problemem, co zrobić z urządzeniem, z którego już nie korzystamy, gdyż zwracamy je do wypożyczalni sprzętu medycznego. Kolejną kwestią wpływającą na podjęcie decyzji, są względy finansowe. Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego nie należy do tanich wydatków. Dlatego korzystnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie tych urządzeń. Wówczas warto nasze fundusze przeznaczyć na niezbędne, indywidualnie dostosowane środki czy nawet skorzystać z dodatkowych godzin rehabilitacji równolegle do zabiegów refundowanych przez NFZ, a zawsze przyśpieszających etap rekonwalescencji. Możliwość wypożyczenia warto rozważyć również wtedy, gdy przymierzamy się do zakupu urządzenia do rehabilitacji lub pomagającego w pielęgnacji chorego. Dzięki sprzętowi z wypożyczalni nauczymy się je obsługiwać, ale przede wszystkim określimy własne preferencje, którym powinien odpowiadać ten nie najtańszy zakup. Klienci wypożyczający sprzęt mogą zawsze liczyć na fachowe wsparcie oraz doradztwo w zakresie posiadanych akcesoriów. Warto wspomnieć o możliwości wykupu wypożyczanego sprzętu, otrzymujemy wtedy dokładnie to samo urządzenie, które już użytkowaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że zanim wypożyczony sprzęt pojawi się w domu, ważne jest skonsultowanie wyboru z naszymi pracownikami, do czego zachęcamy.

Wypożyczenie jako metoda nabycia sprzętu rehabilitacyjnego