Choroba, wypadek, czy niepełnosprawność wymagają od człowieka nie tylko długiego czasu rekonwalescencji, ale także sprzętów rehabilitacyjnych i środków, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Niektóre z nich umożliwiają natomiast powrót do zdrowia lub poprawiają jakość i komfort życia. Wyposażenie rehabilitacyjne można zakupić w sklepach medycznych, które pomagają również w uzyskaniu refundacji środków z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PERON). Istnieją także wypożyczalnie sprzętu, gdzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny jedynie na okres trwania rekonwalescencji, a następnie zwrócić go, gdy nie będzie już potrzebny. Co dokładnie możemy uznać za sprzęt rehabilitacyjny?

Nie tylko wózki inwalidzkie

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy pojęcie „sprzęt rehabilitacyjny”, jest z pewnością wózek inwalidzki. Bez wątpienia jest to asortyment pierwszej potrzeby, bez którego mobilność osób niepełnosprawnych jest zupełnie ograniczona. Wyróżniamy wózki inwalidzkie ortopedyczne kierowane przez drugą osobę, aktywne i sportowe napędzane siłą mięśni oraz wózki elektryczne. Poza wózkami, aktywność fizyczną osobom niepełnosprawnym umożliwiają także kule, trójnogi, balkoniki, protezy i ortezy. Sprzęty rehabilitacyjne służą także usprawnieniu kuracji, czy hospitalizacji niepełnosprawnych, więc zaliczamy do nich również: ergometry oraz rotory stawów kończyn dolnych i górnych.
Ciało osób niesprawnych ruchowo jest o wiele bardziej narażone na powstawanie odleżyn, niż w przypadku osób zdrowych. Dlatego ważnymi sprzętami rehabilitacyjnymimaterace przeciwodleżynowe oraz łóżka rehabilitacyjne. Nie tylko zapewniają one wygodny sen w pozycji dostosowanej do schorzeń człowieka, lecz także zmniejszają ryzyko otarć i odgnieceń, ułatwiają podnoszenie się, przemieszczanie i opuszczanie łóżka. Istotną rolę w opiece nad osobą niepełnosprawną odgrywają także sprzęty ułatwiające zabiegi higieniczne, jak: podnośniki pacjenta, krzesła i pomoce toaletowe, cewniki urologiczne oraz pieluchomajtki.
Osoby niepełnosprawne, to nie tylko takie, które mają ograniczoną zdolność ruchową, lecz także osoby nieme, niewidome, mające problem z oddychaniem oraz głusi. Codzienne funkcjonowanie umożliwiają im: czytaki, aparaty słuchowe, koncentratory tlenu, inhalatory tłokowe lub membranowe, czy ssaki elektryczne.

Co zaliczamy do sprzętu rehabilitacyjnego?